Ósemki niezgody?

Written by admin on 8 lipca 2012. Posted in Artykuły

atawistyczny lęk ws atawistycznych zębów

 czytaj : Tajemnica ósemek rozwikłana

NFZ zamieścił na kontach świadczeniodawców komunikat:

„Szanowni Państwo

Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w Poznaniu, przekazuje do wiadomości stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie protetyki stomatologicznej, dotyczące uzupełnienia braków zębowych przy pomocy ruchomej protezy częściowej z zastosowaniem elementów doginanych utrzymujących 1 raz na 5 lat w zakresie 5 – 8 brakujących zębów w 1 łuku zębowym, finansowanych ze środków publicznych.

Proszę o zapoznanie się z dokumentem załączonym do komunikatu.”

a oto wspomniane stanowisko Konsultanta Krajowego (chyba jednak  nie do końca, bo podpisany jest wiceminister) ale nie bądźmy drobiazgowi – pismo Ministerstwa Zdrowia

I teraz pojawia się atawistyczny lęk – co oni chcieli przez to powiedzieć?

To, że brak zębów 17,16, 25,26,27 uprawnia do wykonania protezy uzupełniającej brak 5-8 zębów to wiemy (umiemy liczyć)

Ale czyżby to miało sugerować, że brak np zębów: 18,17,16,15,24,25,26,27,28 nie upoważnia do wykonania świadczenia:

23.3103
„uzupełnienie braków zębowych przy pomocy protezy częściowej wyłącznie z prostymi doginanymi klamrami w zakresie większym niż 8 brakujących zębów w jednym łuku zębowym”

i to z powodu, że „ósemki się nie liczą, bo się ich nie ustawia”?

Liczą się. Zauważmy , że pozycja w koszyku to nie „uzupełnienie zębów” , czy też „odtworzenie zębów”  a „uzupełnienie braków zębowych….w zakresie większym niż 8 brakujących zębów”.

Mój hipotetyczny pacjent (braki wolnoskrzydłowe od 18-15 i 24-28) dotknięty jest brakiem 9 zębów, i chociaż nie odtwarzam mu ósemek (nie z lenistwa tylko dlatego, że tak mówi nauka), to nie zmienia to faktu, że brakuje mu 9 zębów w szczęce.

Zamieszczam tę namiastkę interpretacji świadom, że jest to pewnie równie mało odkrywcze, jak przesłane nam na konta SZOI pismo. Wielu z nas nie wierzy w przypadkowe pisma NFZ , stąd ten niejako atawistyczny już lęk , że pismo może zwiastować jakąś brzemienną w skutki politykę kontroli NFZ.

Pozostaje mieć nadzieję , że nic głębszego się za tym nie kryje. W końcu każdy chyba rozumie różnicę pomiędzy „odtworzeniem zęba” a „odtworzeniem braku zębów”

 

Andrzej Cisło

Print Friendly, PDF & Email